Cierpisz na dyskopatię?
Zdecydowana większość dorosłych Polaków ma różnego rodzaju problemy w obrębie kręgosłupa. Te patologie przez lata mogą być nieujawnione i nie dawać żadnych swoistych objawów. Wszystko do czasu. Dyskopatie, bo o nich konkretnie mowa, w pewnym momencie mogą przerodzić się w tzw. ostry zespół bólowy kręgosłupa. Wówczas dopiero dokładna diagnostyka wykazuje, że pacjent tak naprawdę miał problem już znacznie wcześniej, ale z różnych powodów nic z tym nie robił. Dyskopatie w Dąbrowie Górniczej diagnozują i skutecznie kompensują specjaliści QMEDIC REHABILITACJA. Kilka cennych informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.
Czym dokładnie jest dyskopatia?
Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, który w potocznej nomenklaturze nazywamy dyskiem (i stąd objaw bólowy wywołany tym schorzeniem jest określany jako „wypadnięcie dysku”). Krążek międzykręgowy jest elastyczną strukturą, która oddziela od siebie poszczególne kręgi kręgosłupa.
Krążek składa się z pierścienia włóknistego oraz jądra miażdżystego. W przypadku nagłych, gwałtownych epizodów bólu najczęściej dochodzi właśnie do pęknięcia pierścienia, w konsekwencji czego pacjent odczuwa bardzo silne dolegliwości, ma problemy z poruszaniem się czy nawet wstaniem z łóżka.
Dyskopatii często towarzyszą objawy neurologiczne, które mają związek z tym, że wysunięty krążek miedzykręgowy uciska okoliczne korzenie nerwowe – z taką sytuacją mamy do czynienia chociażby w przypadku ataku rwy kulszowej, gdzie krążek uciska na korzeń nerwu kulszowego, co powoduje bardzo silny ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa promieniujący do kończyny dolnej.
Do najczęściej występujących objawów neurologicznych mających bezpośredni związek z dyskopatią zaliczymy:
- opadanie stopy,
- osłabienie siły mięśniowej,
- brak kontroli nad kończyną,
- zaburzenia czucia,
- mrowienie,
- problemy z nietrzymaniem moczu i oddawaniem stolca.
Pamiętaj!
W przypadku wystąpienia takich objawów razem z ostrym bólem niezwłocznie udaj się na SOR. Nie licz na to, że problem „sam minie” – w przypadku zaawansowanej dyskopatii może się wręcz pogłębić. Jeśli natomiast objawy utrzymują się przez długi czas – udaj się do neurochirurga.
Dyskopatia nie zawsze daje tak uciążliwe objawy
Jak wspomnieliśmy na początku tego artykułu, mnóstwo osób latami żyje w błogiej nieświadomości i nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpią na jakąś postać dyskopatii, czy to w odcinku szyjny, piersiowym czy lędźwiowym kręgosłupa. Drobne ograniczenia ruchowe przypisują zaniedbaniu ćwiczeń, zmęczeniu czy siedzącemu trybowi pracy.
Do naszego gabinetu fizjoterapii w Dąbrowie Górniczej regularnie zgłaszają się osoby, które uskarżają się na bóle promieniujące w okolice np. biodra, kolana, stopy czy czasem niewielki ból kręgosłupa. Dopiero od naszych specjalistów dowiadują się, że przyczyną tych dolegliwości jest właśnie dyskopatia.
Właśnie dlatego nie należy lekceważyć żadnych objawów mogących mieć choćby tylko luźny związek z kręgosłupem. W szczególności dotyczy to osób, u których dolegliwości bólowe i ograniczenia fizyczne stale się pogłębiają, na przykład po bieganiu, pracy fizycznej, zmianie materaca czy dłuższej jeździe samochodem. Zawsze warto wtedy umówić się na wizytę kontrolną w gabinecie rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej QMEDIC REHABILITACJA, specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu dyskopatii metodami zachowawczymi.
Dyskopatia: co robić?
Objawy dyskopatii mogą być ledwo zauważalne lub nieswoiste, natomiast każdy sygnał świadczący o potencjalnej patologii w obrębie kręgosłupa wymaga konsultacji ze specjalistą. Wskazana jest wizyta u ortopedy, który w konsultacji z fizjoterapeutą zadecyduje czy potrzebna będzie ingerencja chirurgiczna czy może wystarczy leczenie zachowawcze.