Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Rehabilitacja dzieci – kiedy warto o tym pomyśleć?

Od dłuższego czasu zauważamy rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną rehabilitację dla dzieci. Coraz więcej rodziców dopytuje o zabiegi dedykowane najmłodszym pacjentom. Powody są najróżniejsze: od zwykłej troski, przez niepokojące objawy u dziecka, aż po ewidentne wskazania medyczne. W naszym gabinecie oferujemy szeroki zakres rehabilitacji dla dzieci, a w tym artykule omawiamy kilka sytuacji, w których takie wsparcie jest wskazane lub wręcz konieczne.

Podejrzenie problemów rozwojowych u dziecka

Z rehabilitacji dziecięcej korzystają zarówno maluszki, jak i dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także nastolatki. Zdecydowanie najczęściej otrzymujemy sygnały od rodziców, którzy podejrzewają u swoich pociech różnego rodzaju problemy rozwojowe. Dotyczy to głównie niemowląt.

Wskazaniem do konsultacji pediatrycznej, a w końcu także fizjoterapeutycznej, jest zaobserwowanie u małego dziecka:

  • odginania ciała w literę C,
  • układania głowy na jedną stronę,
  • asymetrii głowy,
  • częstego zaciskania piąstek,
  • trudności z utrzymaniem głowy w pionie (u dziecka, które ukończyło 3 miesiące, objaw ten można zaobserwować podczas noszenia na rękach),
  • brak odruchu unoszenia główki podczas leżenia na brzuszku,
  • wyczuwalna wiotkość mięśni, efekt przelewania się dziecka przez ręce,
  • wyraźne preferowanie tylko jednej ręki/strony ciała, na przykład podczas zabawy,
  • niewielka ruchliwość dziecka (brak podejmowania próby pełzania lub czworakowania po 10. miesiącu życia).

Wszystkie te niepokojące symptomy można zaobserwować u dzieci między narodzinami a około 12. miesiącem życia. Nie muszą one oczywiście jednoznacznie świadczyć o problemach rozwojowych, natomiast na pewno nie należy ich lekceważyć i warto w pierwszej kolejności omówić je z pediatrą.

Jeśli lekarz podzieli obserwacje rodziców i stwierdzi określone problemy rozwojowe, to może zasugerować właśnie skorzystanie z rehabilitacji dziecięcej.

To warto wiedzieć

Jednym z najczęstszych wskazań do poddania dziecka rehabilitacji jest stwierdzenie dysplazji stawu biodrowego oraz uszkodzenia splotu ramiennego. Są to dość powszechne powikłania poporodowe.

Niepokojące obserwacje na późniejszym etapie rozwoju dziecka

Do naszego gabinetu zgłaszają się również rodzice dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia, którzy są zaniepokojeni tym, że ich pociechy – jak podejrzewają – zbyt wolno się rozwijają na poziomie motorycznym.

Rodziców powinno niepokoić to, że kilkunastomiesięczne dziecko nie siedzi samodzielnie, nie wykazuje większego zainteresowania tym, co dzieje się wokół niego oraz nie podejmuje prób stawania np. przy meblach.

Problemy ortopedyczne

Nie chodzi tutaj tylko o stwierdzone urazy, np. złamania, ale też o te nieujawnione. W gabinecie QMEDIC REHABILITACJA regularnie gościmy małych pacjentów, którzy uskarżają się na różnego rodzaju dolegliwości ze strony kręgosłupa, kości, stawów czy tkanek miękkich.

Nie musi to od razu oznaczać jakiegoś poważnego problemu ortopedycznego, ale może być np. naturalnym objawem rozwoju fizycznego. W takich przypadkach proponujemy nowoczesne metody terapii, które mają na celu usunięcie bólu i przywrócenie młodemu człowiekowi pełnej sprawności motorycznej.

Nadwaga i otyłość

O skorzystaniu z rehabilitacji dla dzieci w Dąbrowie Górniczej powinni również pomyśleć rodzice pociech mających ewidentne problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nadwaga, a szczególnie otyłość, rzutują na funkcjonowanie całego organizmu, w tym kręgosłupa i poszczególnych stawów.

U dzieci z nadwagą i otyłością istotne jest również wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych, co pozwoli im podejmować aktywność fizyczną bez zwiększonego ryzyka kontuzji.

Warto zacząć od konsultacji ze specjalistą

Omówiliśmy tylko kilka podstawowych wskazań do poddania dziecka profesjonalnej rehabilitacji. Pamiętajmy natomiast, że niektóre niepokojące objawy obserwowane przez rodziców czy sygnalizowane przez samo dziecko, mogą być nieswoiste i wskazywać na problem, który wymaga dokładnego rozpoznania.

Stąd dobrą praktyką jest zgłoszenie się z pociechą do gabinetu specjalizującego się w rehabilitacji dziecięcej i skorzystanie z konsultacji, która będzie obejmować zebranie wywiadu i przeprowadzenie wstępnego badania fizykalnego, a być może także wykonanie badania obrazowego.

Na tej podstawie specjalista – lekarz lub fizjoterapeuta – może zdiagnozować konkretny problem i zaproponować odpowiednią metodę terapii.

Już teraz umów się z dzieckiem na pierwszą wizytę w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA.