Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Bóle stopy

Bóle stopy należą do grupy najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do naszego gabinetu fizjoterapii w Dąbrowie Górniczej. Przyczyn tego problemu może być wiele, dlatego zawsze zaczynamy od dokładnej diagnostyki, co może wymagać konsultacji ortopedycznej oraz użycia specjalistycznego sprzętu. Jedno jest pewne: bolącej stopy nie można bagatelizować. Dlaczego? Czym to może grozić? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Najczęstsze przyczyny bólu stopy

Nie da się jednoznacznie wskazać źródła problemu bez poddania pacjenta szczegółowej diagnostyce. Można natomiast wyróżnić te najczęstsze przyczyny bólu stopy, które diagnozujemy w naszym gabinecie. Są to:

  • Stłuczenia – stosunkowo niegroźny uraz mechaniczny, który zwykle jest konsekwencją drobnego wypadku, uprawiania sportu etc.
  • Skręcenia – tutaj oczywiście na pierwszym planie trzeba umieścić skręcenie stawu skokowego (popularnie nazywane skręceniem kostki). Jest to powszechna kontuzja, która dobrze poddaje się rehabilitacji sportowej – w Dąbrowie Górniczej oferowanej przez QMEDIC REHABILITACJA.
  • Zwichnięcia – zwichnięcie, często mylone ze skręceniem, to już bardzo poważna kontuzja, która wymaga pilnej konsultacji ortopedycznej (zlekceważenie tego może doprowadzić do np. przewlekłej niestabilności stawu skokowego).
  • Złamania – o tym, że mogło dojść do złamania którejś z kości w stopie (najczęściej jest to kość śródstopia lub kość któregoś z palców) świadczy przede wszystkim silny ból oraz szybko postępująca opuchlizna. Trzeba się wtedy pilnie zgłosić do szpitala.
  • Przeciążenia – ten problem może występować zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i np. mających znaczną nadwagę, otyłych, wykonujących pracę stojącą czy noszących nieodpowiednie obuwie. Bóle stopy o podłożu przeciążeniowym są dość typowe dla osób uprawiający bieganie, które rozpoczęły przygodę z tym sportem bez odpowiedniego przygotowania, nie korzystając ze wskazówek trenera personalnego.
  • Zwyrodnienie – choroba zwyrodnieniowa stawów jest możliwą przyczyną bólu stopy szczególnie u osób w podeszłym wieku, choć nie tylko (dolegliwości o podłożu reumatoidalnym diagnozuje się także u osób w średnim wieku).

Co powinieneś zrobić, gdy od dłuższego czasu boli Cię stopa?

Przede wszystkim nie powinieneś przechodzić nad tym do porządku dziennego. W gabinecie QMEDIC REHABILITACJA regularnie gościmy pacjentów, którzy przez długi czas lekceważyli ból stopy, a dziś muszą przechodzić żmudną rehabilitację np. poważnie uszkodzonego stawu skokowego czy zerwanego więzadła.

Oczywiście lekki ból stopy, która mija samoistnie po 2-3 dniach i nie wraca nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak ta dolegliwość ma tendencję do nawracania, a w dodatku możesz to powiązać z np. jakimś urazem, uprawianiem sportu czy wykonywaną pracą zawodową, to koniecznie umów się na konsultację w naszym gabinecie.

Zapamiętaj:

Bolącej stopy nie można „rozchodzić”. Jeśli pomimo bólu nadal będziesz np. uprawiać sport w taki sam sposób, jak dotychczas, to tylko spowodujesz pogłębienie się tego problemu, narażając się na poważniejszy uraz.

Ból stopy nie musi oczywiście oznaczać jakiejś bardzo ciężkiej kontuzji. Na pewno jednak jest to dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć – a już na pewno nie wtedy, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, nasila się oraz zaczyna utrudniać Ci normalne funkcjonowanie.

Jeśli dokucza Ci ból stopy, to już teraz umów się na wizytę w naszym gabinecie rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej. Specjaliści QMEDIC REHABILITACJA dokładnie zbadają problem, znajdą jego źródło oraz zaproponują odpowiednią terapię.

QMEDIC REHABILITACJA oferuje zabiegi rehabilitacyjne w Dąbrowie Górniczej pacjentom w każdym wieku. Skorzystaj z nich nie tylko w przypadku dokuczliwego bólu stopy, ale również wtedy, gdy odczuwasz przewlekłe bóle kręgosłupa, ból w stawie łokciowym mogący wskazywać na łokieć tenisisty czy inne dolegliwości ze strony układu kostnego i mięśniowego. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc.