Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Bóle kręgosłupa – gdzie szukać pomocy

Ponad 80 proc. dorosłych Polaków uskarża się na bóle kręgosłupa. Dla 6 na 10 z nas taki ból jest codziennym towarzyszem. Nie można się natomiast do niego przyzwyczajać i udawać przed samym sobą, że problemu nie ma. Dolegliwości ze strony kręgosłupa nie biorą się znikąd, a ich przyczyna może być bardzo poważna, włącznie z chorobami stanowiącymi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli więc dokuczają Ci bóle kręgosłupa, ale nie wiesz, gdzie szukać fachowej pomocy w Dąbrowie Górniczej, to już teraz zapraszamy na wizytę w naszym gabinecie.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Na początek warto wyjaśnić, że wyróżniamy dwie zasadnicze przyczyny bólu kręgosłupa:

  1. Mechaniczną – gdzie ból jest skutkiem jakiegoś urazu, przeciążenia etc.
  2. Chemiczną – w tym przypadku ból towarzyszy pacjentowi stale, z czasem może się nasilać, mogą również występować objawy towarzyszące, jak podwyższona temperatura, obrzęk, zaczerwienienie.

Zdecydowanie najczęstsze, bo występujące u ponad 90 proc. pacjentów, są bóle kręgosłupa o podłożu mechanicznym. W większości przypadków ich przyczyną jest uszkodzenie krążka międzykręgowego, co wywołuje atak rwy kulszowej – bardzo ostry ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa promieniujący do kończyny dolnej.

Do innych przyczyn bólu kręgosłupa zaliczymy:

  • utrata elastyczności tkanek przykręgosłupowych spowodowana przeciążeniem (np. w wyniku nieprawidłowego treningu siłowego, pracy fizycznej lub zbyt długiego przesiadywania przy biurku),
  • błędna postawa,
  • nadmierne napięcie mięśni przykręgosłupowych,
  • migrena szyjna (bóle szyjne promieniujące od kręgosłupa),
  • Whiplash, czyli smagnięcie biczem (typowy uraz będący konsekwencją np. wypadku komunikacyjnego czy skoku do wody na główkę),
  • czynniki chorobowe (nowotwór, stan zapalny, przewianie etc.).

Prawidłowe zdiagnozowanie źródła bólu kręgosłupa – to kluczowa kwestia!

Tak zwany ból pleców wciąż jest nagminnie bagatelizowany przez osoby doświadczające tego problemu. Wielu pacjentów zanim trafi do gabinetu fizjoterapeutycznego, próbuje radzić sobie z dolegliwościami poprzez przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, stosowanie maści rozgrzewających, a także tzw. rozchodzenie bólu, czyli np. uprawianie sportu pomimo towarzyszących dolegliwości bólowych. Zwykle prowadzi to tylko do pogorszenia sytuacji.

Jednorazowy epizod bólu kręgosłupa nie jest oczywiście powodem do paniki – zwłaszcza, jeśli dolegliwość minęła po kilku dniach odpoczynku od np. treningu siłowego (choć w takiej sytuacji zalecamy skorzystanie z np. oceny funkcjonalnej pod okiem specjalisty). Jeśli jednak mamy do czynienia z bólem przewlekłym, to należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu oferującego profesjonalną fizjoterapię w Dąbrowie Górniczej.

Bóle kręgosłupa skutecznie diagnozuje i leczy zespół QMEDIC REHABILITACJA. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, zapewniając pacjentom kompleksową diagnostykę, w której udział biorą nie tylko fizjoterapeuci, ale też specjaliści z innych dziedzin medycyny, w tym ortopedii, radiologii i neurochirurgii.

Leczenie bólu kręgosłupa

Dobra informacja jest taka, że nawet przewlekły ból kręgosłupa nie musi oznaczać konieczności poddania się zabiegowi operacyjnemu. Obecnie standardem jest doprowadzenie do sytuacji, w której przywraca się pacjentowi pełną sprawność i uwalnia go od bólu metodami nieinwazyjnymi – głównie poprzez indywidualnie dobraną fizjoterapię.

Uwaga!

Nie należy mylić profesjonalnej fizjoterapii z popularnymi, ale niebezpiecznymi metodami „leczenia” bólu kręgosłupa stosowanymi przez tzw. kręgarzy.

W QMEDIC REHABILITACJA pomagamy pacjentom z bólem kręgosłupa spowodowanym m.in. dyskopatią, kręgozmykiem, stenozą, neuralgią międzyżebrową, rwą kulszową, oraz pacjentom doświadczającym mrowienia oraz bólów promieniujących. Zapewniamy kompleksową diagnostykę czynnościową oraz przyrządową, na podstawie której dobieramy najlepsze metody terapeutyczne oraz indywidualne zestawy ćwiczeń.

W naszym gabinecie do pełnej sprawności wracają osoby po urazach kręgosłupa, przeciążeniach, kontuzjach sportowych, a także mające poważne problemy z centralnym ośrodkiem ruchu z powodu charakteru wykonywanej pracy – siedzącej lub stojącej. Indywidualnie dobrana rehabilitacja w Dąbrowie Górniczej pozwala nie tylko pozbyć się bólu, ale również zminimalizować ryzyko jego nawrotu w przyszłości (czego doświadcza aż 9 na 10 osób lekceważących dolegliwości).