Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Uszkodzenie więzadła krzyżowego

Spośród wielu rodzajów kontuzji to właśnie uszkodzenie więzadła krzyżowego jest zaliczane do grupy tych najbardziej kłopotliwych, trudnych w leczeniu oraz mogących trwale ograniczyć aktywność fizyczną pacjenta. Na szczęście jest to uraz dobrze rozpoznany, a współczesna medycyna dysponuje skutecznymi metodami terapeutycznymi, które pozwalają przywrócić staw kolanowy do pełnej sprawności. Jeśli doznałeś uszkodzenia więzadła krzyżowego, to w Dąbrowie Górniczej zgłoś się do gabinetu QMEDIC REHABILITACJA. Wiemy, jak Ci pomóc.

Czym jest uszkodzenie więzadła krzyżowego?

Na początek wyjaśnijmy, że w stawie kolanowym znajdują się dwa rodzaje więzadeł krzyżowych:

  • więzadło krzyżowe przednie oraz
  • więzadło krzyżowe tylne.

Ich zadaniem jest stabilizowanie stawu kolanowego. Są to bardzo długie więzadła, przebiegające od kości udowej aż do kości piszczelowej. Są przy tym narażone na duże obciążenia, ponieważ używamy stawów kolanowych praktycznie bez przerwy, również w trakcie snu, podkurczając nogi.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego to kontuzja, w przebiegu której dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchomości stawu. Innymi słowy: gdy nadmiernie skręcimy kolano, to jako pierwsze uszkodzeniu powinny ulec właśnie więzadła. Najczęściej jest to spowodowane uprawianiem sportu – kontuzje więzadła krzyżowego są typowe dla piłkarzy, koszykarzy, siatkarzy czy narciarzy. Urazu można jednak doznać także w zupełnie prozaicznej sytuacji, na przykład podczas pracy fizycznej, spaceru, biegania czy wchodzenia po schodach.

To warto wiedzieć

Statystycznie częściej uszkodzenie więzadła krzyżowego przytrafia się paniom, co ma związek z charakterystyczną dla kobiet budową kolana, sprzyjającą tego typu kontuzjom.

W naszym gabinecie fizjoterapii w Dąbrowie Górniczej zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z przypadkami uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Kontuzje więzadła krzyżowego tylnego są rzadsze i zwykle diagnozuje się je u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych.

Objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego

Wbrew obiegowej opinii uszkodzenie więzadła krzyżowego, czy to przedniego, czy tylnego, nie musi wywoływać bardzo silnego bólu. Wiele osób poznaje diagnozę dopiero po czasie i jest ona dla nich sporym zaskoczeniem. Właśnie dlatego zawsze radzimy, aby nie bagatelizować nawet z pozoru lekkich urazów, a zwłaszcza, gdy są one konsekwencją nienaturalnego ruchu w stawie (np. wygięcie kolana powodujące charakterystyczne „ukłucie” wewnątrz stawu).

Do typowych objawów tej kontuzji zaliczymy:

  • obrzęk kolana,
  • opuchlizna,
  • ból zlokalizowany w centrum stawu,
  • ograniczona ruchomość stawu kolanowego,
  • brak możliwości swobodnego stania na kontuzjowanej kończynie,
  • uczucie niestabilności stawu.

To jest ważne!

Wymienione objawy nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różne nasilenie.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego – gdzie uzyskasz pomoc w Dąbrowie Górniczej?

W przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego w grę wchodzą dwie metody leczenia: zachowawcze lub operacyjne. Jest to uzależnione przede wszystkim od skali kontuzji, dlatego w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza ortopedy i poddać diagnostyce obrazowej. Na podstawie widoku struktury więzadeł lekarz zaproponuje pacjentowi odpowiednie leczenie.

Uszkodzone więzadła krzyżowe dość dobrze poddają się rehabilitacji, która może przynieść zaskakująco dobre efekty i uchronić pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym. W szczególności dotyczy to więzadła krzyżowego tylnego.

Jeśli jednak operacja okaże się konieczna, to do pełnego wyleczenia kontuzji i tak niezbędne będzie wdrożenie specjalistycznej fizjoterapii, która może trwać nawet kilka miesięcy. Bez tego pacjent w dalszym ciągu będzie odczuwać dyskomfort w stawie kolanowym oraz narazi się na bardzo wysokie ryzyko odnowienia się kontuzji.

QMEDIC REHABILITACJA specjalizuje się w zachowawczym leczeniu wszelkich kontuzji stawu kolanowego. Skorzystaj ze skutecznej rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej, aby szybciej wrócić do pełnej sprawności, w tym do uprawiania sportu. Nasz fizjoterapeuta kompleksowo zajmie się Twoim stawem kolanowym i uszkodzonymi strukturami. Już teraz zapraszamy do gabinetu QMEDIC REHABILITACJA, również pacjentów po zabiegu operacyjnym.