Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Ortopeda sportowy – kiedy trzeba się do niego zgłosić?

Medycyna sportowa to bardzo szeroka dziedzina, która skupia się na ogólnie pojętej aktywności fizycznej człowieka. Ponieważ coraz więcej z nas uprawia jakiś sport, choćby tylko amatorsko i z niewielkimi obciążeniami, to w naturalny sposób rośnie zapotrzebowanie na konsultacje ortopedyczne. Warto z nich skorzystać nie tylko wtedy, gdy dokucza nam jakaś kontuzja. Sprawdź, kiedy należy zgłosić się do ortopedy sportowego w Dąbrowie Górniczej, a pisząc precyzyjniej – kiedy warto skorzystać z rehabilitacji sportowej w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA.

Gdy chcesz zacząć uprawiać sport

To może być dla Ciebie zaskoczenie, natomiast musisz wiedzieć, że wizyta w gabinecie rehabilitacji sportowej w Dąbrowie Górniczej jest najlepszą inwestycją w siebie dla każdej osoby, która przymierza się do rozpoczęcia uprawiania sportu. Dlaczego? Ponieważ doświadczony rehabilitant specjalizujący się analizowaniu procesów zachodzących w organizmie pod wpływem wysiłku fizycznego może podpowiedzieć Ci np. wybór konkretnej dyscypliny.

Przykładowo: rehabilitant może ocenić, że Twoje ciało nie jest jeszcze przygotowane funkcjonalnie do biegania, co groziłoby nadwyrężeniem stawów kolanowych czy skokowych. W takiej sytuacji lekarz zaproponuje np. intensywny marsz, nordic walking czy ćwiczenia wzmacniające na siłowni.

Gdy odczuwasz dyskomfort podczas aktywności fizycznej

Jeśli uprawiasz już jakiś sport, natomiast nie sprawia Ci to wielkiej przyjemności z powodu bólu towarzyszącego aktywności fizycznej, to nie zwlekaj z wizytą w gabinecie rehabilitacji sportowej. Dyskomfort podczas uprawiania dowolnej dyscypliny sportu nie musi od razu świadczyć o ukrytym urazie, natomiast często wskazuje na nieprawidłową technikę czy po prostu niedopasowanie dyscypliny i obciążeń do możliwości swojego organizmu. Zamiast zgadywać lepiej skorzystaj z konsultacji ze specjalistą.

Gdy masz za sobą poważną kontuzję i chcesz zmniejszyć ryzyko odnowienia się urazu

Do naszego gabinetu rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej regularnie zgłaszają się osoby, które chcą wrócić do uprawiania sportu, natomiast czują przed tym obawy. Powód? Świeżo zaleczona kontuzja. Rzeczywiście, jeśli już raz doznało się poważnego urazu ortopedycznego, to ryzyko jego odnowienia jest dość wysokie. Można je natomiast znacząco zminimalizować, jeśli zadbamy o prawidłową technikę, dobrze dopasujemy obciążenia oraz wzmocnimy uszkodzone tkanki.

Dobrym przykładem będą tutaj osoby, które doznały zerwania więzadła krzyżowego. Jest to ciężka kontuzja, wymagająca długiej rehabilitacji. Często jednak zapomina się o tym, że ma ona bezpośredni wpływ na mięsień czworogłowy, który nieużywany zaczyna się osłabiać. Gdy osoba po zrekonstruowaniu więzadła krzyżowego od razu wróci do uprawiania sportu, to ryzykuje kontuzją właśnie tego mięśnia. Konsultacja z rehabilitantem sportowym pozwala zmniejszyć to zagrożenie.

Gdy chcesz zwiększyć efektywność treningu

Rehabilitant sportowy może Ci pomóc w osiąganiu lepszych efektów treningowych. Współpracując z nim zadbasz o prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń, a także skupisz się na tych partiach mięśniowych, które szczególnie wymagają wzmocnienia – np. mięśni przykręgosłupowych, notorycznie lekceważonych przez osoby aktywne fizycznie.

Po doznaniu kontuzji

To najbardziej oczywisty powód, dla którego warto odwiedzić gabinet rehabilitacji sportowej. Każda, nawet z pozoru niegroźna kontuzja może mieć długofalowe skutki i utrudnić Ci powrót do aktywności fizycznej. Dlatego koniecznie trzeba poddać się profesjonalnej i prawidłowo dobranej rehabilitacji prowadzonej pod okiem doświadczonego specjalisty.

Jak widzisz z pomocy ortopedy sportowego warto skorzystać nie tylko wtedy, gdy już doznasz urazu. O wiele lepiej jest minimalizować ryzyko kontuzji i zapewnić sobie wysoki komfort podczas uprawiania sportu. Dlatego jeśli jesteś osobą aktywną lub masz postanowienie, aby uprawiać sport, to zacznij od wizyty w naszym gabinecie.