Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Kiedy należy skorzystać z konsultacji neurologicznej?

Wizyta u neurologa budzi spore obawy. Kojarzymy ją przez pryzmat poważnych problemów zdrowotnych, tymczasem okazuje się, że konsultacja neurologiczna może mieć charakter również czysto prewencyjny. Gdy obserwujemy u siebie nietypowe objawy ze strony układu nerwowego, to zamiast przechodzić nad nimi do porządku dziennego, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Z konsultacji z neurologiem można skorzystać w QMEDIC REHABILITACJA. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy jest to co najmniej wskazane.

Kim jest neurolog?

Neurologia to specjalizacja lekarska, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Nietrudno się domyślić, że jest to jedna z najbardziej skomplikowanych specjalizacji, a przy tym cieszących się największym prestiżem (zaraz obok kardiologii i neurochirurgii).

Neurolog posiada wysokie kwalifikacje umożliwiające mu rozpoznawanie chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu, rdzenia kręgowego, jak i poszczególnych nerwów. Ta dziedzina medycyny jest ściśle związana z psychiatrią oraz ortopedią.

Co ważne, w kręgu zainteresowania i kompetencji neurologa znajdują się nie tylko choroby o podłożu anatomicznym (jak np. krwiaki, stany zwyrodnieniowe, procesy zapalne), ale także zaburzenia, które nie wywołują widocznych zmian w organizmie, a jedynie dają objawy zgłaszane przez pacjenta – przykładem mogą być nawracające migreny, skurcze mięśni, niedowład itd.

Ponadto neurolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń o charakterze otępiennym, jak i chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za przykład mogą posłużyć zespół nadmiernego ciśnienia środczaszkowego, otępienie naczyniowe czy encefalopatia gąbczasta.

Kiedy należy zgłosić się do neurologa?

Zaleceniem do skorzystania z konsultacji neurologicznej jest zaobserwowanie u siebie niepokojących objawów ze strony układu nerwowego. Można tutaj wymienić:

  • niedowład którejś z kończyn,
  • pojawienie się znacznej asymetrii twarzy (np. zapadnięcie kącika ust),
  • niewyjaśnione mrowienie czy uczucie sztywności,
  • nietrzymanie moczu czy stolca,
  • regularnie nawracające przykurcze mięśniowe,
  • mimowolne ruchy (tzw. tiki),
  • wyraźne osłabienie siły mięśniowej,
  • bełkotliwa mowa,
  • pogorszenie widzenia (zwłaszcza nagłe).

Badanie neurologiczne – czy jest się czego obawiać?

Większość osób odczuwa lęk lub niepewność przed pierwszą w życiu wizytą w gabinecie neurologicznym. Obawy dotyczą nie tylko samego badania, ale także możliwej diagnozy. Radzimy zachować spokój. Wymienione wcześniej objawy wcale nie muszą wskazywać na poważną chorobę neurologiczną, a ich leczenie nie zawsze jest długotrwałe i obciążające dla organizmu.

Podstawą badania neurologicznego jest wywiad z pacjentem. Lekarz analizuje zgłoszone objawy, a następnie konfrontuje je z własnymi obserwacjami zebranymi podczas podstawowego badania fizykalnego – na przykład sprawdzając napięcie mięśniowe, ułożenie kończyn, reakcje na bodźce (chociażby lekkie uderzenie młotkiem neurologicznym) itd.

Diagnostykę neurologiczną uzupełniają badania z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jak rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy.

Zapraszamy na wizytę u neurologa w naszym gabinecie

Jeśli szukasz dobrego neurologa w Dąbrowie Górniczej, a przy tym nie masz czasu na chodzenie od gabinetu do gabinetu w celu uzyskania prawidłowej diagnozy, to już teraz zapraszamy do umówienia się na wizytę.