Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Trening personalny Dąbrowa Górnicza. Sprawdź, jak przygotować swoje ciało do wzmożonego wysiłku

Uprawianie sportu, nawet na poziomie amatorskim, jest zdecydowanie najlepszym sposobem na zachowanie dobrej kondycji, sprawności całego organizmu oraz stabilności psychicznej. Wysiłek wzmaga produkcję endorfin, potocznie określanych mianem hormonów szczęścia, dlatego po zakończeniu treningu czujemy się znacznie lepiej i zapominamy o wcześniejszym zmęczeniu. Problem w tym, że wiele osób rozpoczyna swoją przygodę ze sportem bez odpowiedniego przygotowania i mentoringu. Odpowiedzią na to jest trening personalny, z którego w Dąbrowie Górniczej możesz skorzystać pod czujnym okiem specjalistów QMEDIC REHABILITACJA. Sprawdź, co robimy, aby przygotować ciała naszych pacjentów do bezpiecznego i efektywnego uprawiania sportu.

Czym właściwie jest trening personalny?

Przez trening personalny należy rozumieć taką formę treningu, która jest perfekcyjnie dopasowana do możliwości fizycznych danej osoby, a także celów, jakie chce osiągnąć. Wszystko zaczyna się od profesjonalnej oceny stanu zdrowia i ogólnej kondycji ćwiczącego – specjalista musi zebrać kluczowe informacje m.in. na temat przebytych kontuzji, ograniczeń fizycznych, chorób przewlekłych etc.

Na tej podstawie układany jest plan treningowy. Ma on pozwolić ćwiczącemu osiągnąć zamierzony cel (np. utrata tkanki tłuszczowej, bezpieczne zwiększenie masy ciała, wzmocnienie konkretnych partii mięśniowych, usunięcie przewlekłego bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) w sposób eliminujący ryzyko przeciążenia organizmu i doznania poważnej kontuzji.

– Nawracające urazy? Sprawdź, kto i kiedy powinien skorzystać z rehabilitacji sportowej w Dąbrowie Górniczej.

Dlaczego lepiej jest trenować pod okiem specjalisty?

Rezygnacja z treningu personalnego jest prostą drogą do tego, aby szybko zniechęcić się do uprawiania sportu. Osoby, które na własną rękę, bez niezbędnego przygotowania zaczynają np. ćwiczyć na siłowni, nie zauważają oczekiwanych efektów, czują się przemęczone, narzekają na urazy mięśniowe, przez co w pewnym momencie rezygnują i wracają do siedzącego trybu życia. Postawienie na trening personalny pozwala uniknąć podobnego scenariusza.

Najważniejszym celem treningu personalnego jest dostosowanie obciążeń do aktualnych i zmieniających się możliwości fizycznych organizmu, a także wyrobienie nawyków, które pozwalają uprawiać konkretny sport w sposób prawidłowy, na wysokim poziomie technicznym, a tym samym efektywnie.

Jak to robimy w QMEDIC REHABILITACJA?

Podstawą treningu personalnego jest bardzo dokładne poznanie możliwości i ograniczeń ciała pacjenta. Dlatego w QMEDIC REHABILITACJA proponujemy przede wszystkim profesjonalną ocenę funkcjonalną – od tego zawsze warto zacząć przed rozpoczęciem regularnego uprawiania sportu lub powrocie do niego po kontuzji, ciąży, dłuższej przerwie itd.

W ramach tego standardu diagnostycznego oceniamy deficyty motoryczne, czyli po prostu najsłabsze ogniwa ciała pacjenta. To one wymagają szczególnej troski i skupienia się na nich podczas treningu, ponieważ są najbardziej narażone na kontuzje. Ocena funkcjonalna zawiera badanie manualne, badanie funkcjonalne, badanie FMS (Functional Movement Screen) oraz badanie przyrządowe (symetria obciążenia kończyn dolnych, stabilność kończyn dolnych).

Czynnym sportowcom – zawodowym i amatorom – rekomendujemy także program przygotowania motorycznego. Jest to trening personalny w Dąbrowie Górniczej prowadzony pod kątem zwiększenia osiągnięć sportowych poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Skupiamy się tutaj na tych obszarach organizmu, w których tkwią jeszcze duże rezerwy.

Z kolei osobom uprawiającym lub chcącym rozpocząć uprawianie biegania dedykujemy nasz program analizy biegu w systemie poklatkowym i slow motion. Program wideoanalizy pozwala wyeliminować powszechne błędy techniczne, ocenić osiowość pracy kończyn dolnych (praca pozaosiowa stawów to najczęstsza przyczyna przewlekłych przeciążeń), zweryfikować pracę mięśni stabilizacyjnych podczas biegu oraz umożliwia fachową ocenę techniki biegu. Jest to najlepsza inwestycja w osiągnięcie szybkich efektów treningu biegowego, a przede wszystkim w uniknięcie kłopotliwych kontuzji.

Już teraz sprawdź wszystkie specjalizacje, w tym metody rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej i treningu personalnego oferowane przez QMEDIC REHABILITACJA. Trenuj mądrze, a nie tylko ciężko!