Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Terapia manualna – Czym jest? Dla kogo? Jakie może przynieść efekty?

Terapia manualna to metoda fizjoterapii, która bazuje na wykorzystaniu wielu technik terapeutycznych i diagnostycznych w celu usunięcia patologii kręgosłupa czy szerzej – układu ruchu ludzkiego ciała. Zainteresowanie terapią manualną jest dziś rekordowo wysokie, co wynika z wręcz lawinowo rosnącej liczby osób uskarżających się na ból, ograniczoną ruchomość czy przewlekłe urazy. Z terapii manualnej w Dąbrowie Górniczej skorzystasz w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA. Dowiedz się, na czym to dokładnie polega.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to forma fizjoterapii, którą stosuje się w leczeniu zachowawczym różnych dysfunkcji układu ruchu. Podstawą jest tutaj prawidłowe zdiagnozowanie problemu, a następnie usunięcie jego przyczyny i skutku, czyli najczęściej bólu, na jaki uskarża się pacjent. W diagnostyce stosuje się zarówno wywiad z pacjentem i podstawowe badanie fizykalne, jak i dodatkowe badania szczegółowe, w tym rezonans magnetyczny czy rentgen.

Prawidłowo dobrana i przeprowadzona terapia manualna jest bardzo skuteczna w przywracaniu pacjentowi swobody ruchu oraz usuwaniu lub przynajmniej znacznym redukowaniu zgłaszanych przez niego dolegliwości. Fizjoterapeuta wykorzystuje tutaj takie techniki manualne, jak pchnięcia, manipulacje i mobilizacje, dobierając określony kierunek, siłę i prędkość swoich ruchów.

To jest ważne!

Terapia manualna to bardzo odpowiedzialna forma fizjoterapii, która wymaga olbrzymiej precyzji, wyczucia i doświadczenia. Dlatego mogą się jej podejmować wyłącznie wykwalifikowani fizjoterapeuci.

Terapia manualna jest ukierunkowana nie tylko na kręgosłup i stawy, ale także na tkanki miękkie, czyli mięsnie, ścięgna i więzadła.

Kiedy warto poddać się terapii manualnej?

Wskazaniami do terapii manualnej są powszechne problemy diagnozowane w szeroko pojętym ośrodku ruchu, zwłaszcza dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa czy stawów obwodowych (np. stawu kolanowego, stawu barkowego).

Z terapii manualnej najczęściej korzystają pacjenci uskarżający się na bóle mięśni i stawów, rwę kulszową, wady postawy, migreny/przewlekłe bóle głowy mogące mieć związek z np. patologią w odcinku szyjnym kręgosłupa, dyskopatię, sztywność karku, przeciążenie kręgosłupa, ból pleców, ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, sztywność i mrowienie kończyn etc.

Wstęp do terapii manualnej

Trzeba wyraźnie podkreślić, że terapia manualna nie jest „cudownym” sposobem na pozbycie się wszystkich problemów związanych czy to z kręgosłupem, czy z poszczególnymi stawami i tkankami miękkimi. O tym, czy przypadek pacjenta jest wskazaniem do zastosowania takiej terapii każdorazowo decyduje doświadczony fizjoterapeuta, w razie potrzeby konsultując się z np. ortopedą czy neurochirurgiem.

Jest to o tyle ważne, że istnieje szereg przeciwwskazań do poddania pacjenta terapii manualnej. Można tutaj wymienić chociażby przepuklinę jądra miażdżystego, osteoporozę, zmiany w strukturze tętnic kręgowych, złamania, zwichnięcia czy choroby nowotworowe. Dlatego podstawą jest wcześniejsza konsultacja i fachowa diagnostyka, czyli to, na co kładziemy szczególny nacisk w QMEDIC REHABILITACJA.

Podejrzewasz, że terapia manualna może być odpowiedzią na Twoje problemy z kręgosłupem, stawami i mięśniami? W takim razie nie zwlekaj z umówieniem się na pierwszą wizytę w naszym gabinecie rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej!

QMEDIC REHABILITACJA to miejsce, w którym otaczamy pacjenta kompleksową opieką. Stawiamy na holistyczne podejście, ponieważ wiemy, że każdy problem w ośrodku ruchu może mieć swoje źródło w różnego rodzaju schorzeniach – nie tylko stricte ortopedycznych. Kluczowym atutem naszego gabinetu QMEDIC jest ścisła współpraca fizjoterapeutów, ortopedów i neurochirurgów, którzy konsultują przypadki naszych pacjentów w celu zaproponowania najlepszej metody terapii.

W QMEDIC REHABILITACJA skorzystasz nie tylko z profesjonalnej pomocy w przypadkach bólu i przewlekłych kontuzji, ale też odpowiednio przygotujesz się do uprawiania sportu pod okiem doświadczonego trenera personalnego.