Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Skuteczna rehabilitacja po operacji

Operacja to zabieg chirurgiczny mocno ingerujący w struktury ludzkiego ciała. Powrót do pełnej sprawności nawet po udanej operacji może zająć pacjentowi wiele tygodni czy nawet miesięcy – wszystko zależy tutaj od rozległości zabiegu, poziomu jego skomplikowania, obszaru, jaki obejmował, a także od tego, czy pacjent został poddany znieczuleniu miejscowemu czy ogólnemu.

W przypadku wielu zabiegów chirurgicznych zalecane jest, aby pacjent skorzystał z odpowiednio dobranej rehabilitacji. Ma ona na celu przyspieszenie powrotu do formy fizycznej, co ma również bezpośredni wpływ na stan psychiczny pacjenta. Skuteczną rehabilitację po operacji zapewnia QMEDIC REHABILITACJA. Sprawdź, dlaczego nie warto z tego rezygnować.

Kiedy należy się poddać rehabilitacji po operacji?

Rehabilitacja jest co najmniej wskazana zawsze wtedy, gdy operacja i rekonwalescencja po niej spowodowały znaczne ograniczenie sprawności fizycznej pacjenta. Najczęściej jest to konsekwencja długotrwałego leżenia w łóżku, co osłabia mięśnie i inne tkanki miękkie ludzkiego organizmu.

Prawidłowo dobrane zabiegi rehabilitacyjne mogą temu zapobiec, dzięki czemu pacjent znacznie szybciej odzyska pełną władzę nad swoim ciałem i nie będzie odczuwać długofalowych negatywnych skutków operacji.

Można także wyróżnić zabiegi chirurgiczne, po których rehabilitacja jest nie tyle opcją, co wręcz koniecznością. Na tej liście umieścimy:

  • rekonstrukcję uszkodzonego więzadła krzyżowego (rekonstrukcja ACL),
  • rekonstrukcję ścięgna Achillesa,
  • rekonstrukcję stożka rotatorów stawu barkowego,
  • artroskopię stawu kolanowego, biodrowego czy barkowego,
  • zabiegi neurochirurgiczne w obrębie kręgosłupa, jak np. usunięcie przepukliny dyskowej, stabilizacja sztywna po usunięciu dyski, wszczepienie sztucznej protezy dysku itd.,
  • wszczepienie endoprotezy np. stawu kolanowego czy stawu biodrowego,
  • operacyjne zespolenie złamanej kości,
  • wszelkie zabiegi operacyjne stosowane w leczeniu inwazyjnym patologii układu kostno-stawowego.

Podstawowe cele rehabilitacji pooperacyjnej

Rehabilitacja powinna być dziś traktowana w kategorii nie tyle dodatku, co elementarnej części kompleksowego leczenia. Warto myśleć o zabiegach rehabilitacyjnych, jako o kontynuacji terapii zarówno kontuzji ortopedycznych, jak i różnego rodzaju chorób ogólnoustrojowych, np. nowotworów.

Do najważniejszych celów rehabilitacji pooperacyjnej zaliczymy przede wszystkim przeciwdziałanie negatywnym skutkom zabiegu chirurgicznego, zniwelowanie bólu, obrzęku, wzmocnienie mięśni i innych tkanek organizmu, a w ujęciu długofalowym umożliwienie pacjentowi szybszego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Kiedy poddać się rehabilitacji po operacji?

To już zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Termin rozpoczęcia rehabilitacji warto uzgodnić podczas konsultacji z ortopedą w Dąbrowie Górniczej lub innym mieście. Lekarz oceni, w jakim stanie znajduje się pacjent oraz zaproponuje optymalny moment, w którym należy już rozpocząć precyzyjnie dobraną procedurę rehabilitacyjną.

Czy wiesz, że…

z konsultacji ortopedycznej możesz skorzystać także w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA?

Szykujesz się do operacji? Pomyśl o skorzystaniu z rehabilitacji!

Dla wielu pacjentów może to być zaskoczenie, natomiast okazuje się, że poddanie się rehabilitacji jest wskazane również przed samym zabiegiem operacyjnym – zwłaszcza, gdy z góry wiadomo, że po operacji pacjent będzie przez długi czas unieruchomiony, co negatywnie obije się na jego kondycji fizycznej.

Przykładowo: mając już ustalony termin rekonstrukcji ACL warto skorzystać z rehabilitacji wzmacniającej mięsień czworogłowy uda. Osłabienie tego mięśnia jest najczęstszym powikłaniem po wspomnianym zabiegu, co znacznie wydłuża powrót do pełnej sprawności.

Przyspiesz swój powrót do zdrowia w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA

W naszym gabinecie rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej skorzystasz z precyzyjnie dobranych zabiegów, które przyniosą najlepsze efekty w zależności od rodzaju i skali przebytej operacji. Stawiamy na holistyczne podejście, zapewniając naszym pacjentom konsultacje w gronie specjalistów różnych dziedzin medycyny: fizjoterapii, neurochirurgii oraz ortopedii.

Już teraz umów się na wizytę w QMEDIC REHABILITACJA – profesjonalnym gabinecie fizjoterapii w Dąbrowie Górniczej, jednym z najlepiej ocenianych w całym regionie.