Rehabilitacja sportowa w Dąbrowie Górniczej – kto i kiedy powinien z niej skorzystać?
Czy wiesz, że aż 76 proc. Polaków deklaruje uprawianie sportu? Tak przynajmniej wynika z raportu opracowanego przez firmę Deloitte. Teoretycznie należymy do grona najbardziej usportowionych narodów w Europie, jednak praktyka pokazuje, że wcale nie jest aż tak różowo. Polacy co prawda uprawiają sport, natomiast w zdecydowanej większości robią to okazjonalnie i bez zwracania uwagi na technikę. Efekt? Coraz więcej przypadków kontuzji wysiłkowych oraz poważnych urazów ortopedycznych.
Obserwujemy ten problem w naszym gabinecie, do którego zgłasza się wielu pacjentów ze wskazaniem do poddania się rehabilitacji sportowej w Dąbrowie Górniczej. Czy to dotyczy także Ciebie? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji, zwłaszcza będąc osobą aktywną.
Ból towarzyszący uprawianiu sportu
Ruch jest naturalną potrzebą człowieka, a uprawianie sportu, nawet na poziomie rekreacyjnym, ma pozytywny wpływ na cały organizm, włącznie z układem nerwowym (słynny efekt uwalniania endorfin). Problem w tym, że jeśli podczas np. biegania czy jazdy na rowerze odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, to trudno jest osiągnąć satysfakcję z treningu. Podświadomie zaczynasz zmniejszać obciążenia, aż w końcu zniechęcisz się do dalszego uprawiania sportu.
Aby nie dopuścić do takiego scenariusza skorzystaj z konsultacji rehabilitacyjnej, która pozwoli wskazać i wyeliminować źródło problemu, przywracając Ci tym samym przyjemność z uprawiania sportu.
Ewidentna kontuzja
Z rehabilitacji sportowej w Dąbrowie Górniczej czy dowolnym innym mieście powinna skorzystać każda osoba, która doznała kontuzji bezpośrednio lub pośrednio związanej z uprawianiem sportu. Radzimy, aby nie lekceważyć żadnych, nawet z pozoru niegroźnych urazów. Lekkie naciągnięcie mięśnia może szybko przerodzić się w jego naderwanie czy nawet całkowite zerwanie, a to już grozi operacją.
Masz kontuzję? Skorzystaj z konsultacji w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA w Dąbrowie Górniczej!
Powrót do sportu po wyleczeniu urazu
Wiele osób leczących kontuzję dosłownie przebiera nogami, aby znów móc zacząć biegać, jeździć na rowerze, grać w piłkę czy odbyć trening crossfitowy. Rozumiemy to, natomiast zawsze podkreślamy, że zbyt wczesny powrót do sportu jest prostą drogą do odnowienia się kontuzji, a nawet jej pogłębienia.
Dlatego dobrą zasadą jest, aby przed ponownym rozpoczęciem treningów skonsultować się z ekspertem z zakresu rehabilitacji sportowej, który oceni, czy kontuzja została wyleczona prawidłowo oraz podpowie, jak dozować sobie obciążenia, by nie narazić się na powtórny uraz. Rehabilitacja sportowa wzmacnia mięśnie i inne tkanki miękkie w organizmie, a także poprawia wzorce ruchowe, co nie tylko minimalizuje ryzyko odnowienia kontuzji, ale również pozwala znacząco poprawić wyniki sportowe.
Uczucie przewlekłego zmęczenia
Celem rehabilitacji sportowej jest nie tylko usunięcie źródła urazu czy przywrócenie pełnej sprawności np. skręconego stawu. Równie istotnym aspektem, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest przyspieszenie regeneracji organizmu. Trenując, nawet amatorsko, trzeba dbać o prawidłową odnowę biologiczną. Przemęczenie, bolące i zakwaszone mięśnie – wszystko to powoduje zniechęcenie i gwałtowny spadek motywacji oraz efektywności treningu. Można sobie z tym poradzić dzięki profesjonalnej rehabilitacji sportowej.
Płynie z tego prosty wniosek: rehabilitacja sportowa nie jest tylko dla osób z mniejszymi czy większymi urazami, ale dla każdego, kto chce kompleksowo przygotować swój organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego, a już szczególnie po długim okresie bezczynności (np. wieloletnia praca przy biurku).
Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody terapii i oferujemy kompleksowe podejście do rehabilitacji, współpracując również z lekarzami specjalizującymi się w dziedzinie ortopedii, radiologii i neurochirurgii.