Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Rehabilitacja kręgosłupa – o czym musisz pamiętać?

Ból kręgosłupa bywa określany plagą XXI wieku. Nic dziwnego – na dolegliwości ze strony kręgosłupa uskarża się około 70% dorosłych Polaków. Najczęściej narzekamy na ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Główny problem polega jednak na tym, że wiele osób cierpiących z tego powodu… nic z tym nie robi lub próbuje się „leczyć” we własnym zakresie. Na szczęście są to coraz rzadsze przypadki – z naszych obserwacji wynika, że rośnie zainteresowanie profesjonalną opieką fizjoterapeutyczną. W tym artykule zwracamy uwagę na kilka szczególnie ważnych kwestii związanych z rehabilitacją kręgosłupa.

Sami „pracujemy” na dolegliwości ze strony kręgosłupa

Przewrotnie można napisać, że najlepszą metodą rehabilitacji kręgosłupa jest profilaktyka. Nie ma przypadku w tym, że od kilkunastu lat szybko przybywa pacjentów zgłaszających dolegliwości bólowe w różnych odcinkach kręgosłupa, uskarżających się na ograniczoną sprawność fizyczną, a nierzadko będących już na skraju niesamodzielności.

Problemy z kręgosłupem stosunkowo rzadko są spowodowane urazami mechanicznymi, na przykład w wyniku wypadku komunikacyjnego. O wiele częściej jest to skutek wieloletnich zaniedbań i prowadzenia niehigienicznego trybu życia. Brak ruchu, siedząca praca, zła dieta, sięganie po używki, nieprawidłowy dobór obuwia, bagatelizowanie wad postawy – to tylko fragment długiej listy grzechów przeciwko kręgosłupowi. Zastanów się, czy też ich nie popełniasz.

Nie lekceważ pierwszych dolegliwości ze strony kręgosłupa

„Trochę boli, ale da się wytrzymać. Najwyżej to rozchodzę”. Myślisz podobnie? W takim razie wiedz, że dolegliwości ze strony kręgosłupa nigdy nie są przypadkowe i zawsze mają jakieś źródło. Oczywiście nie musi to być nic poważnego, natomiast nie można przechodzić obojętnie obok sygnałów mogących świadczyć o urazie w obrębie kręgosłupa.

Jeśli np. cierpisz na dyskopatię, natomiast uparcie próbujesz to „wyleżeć” i „zaleczyć” przyjmowaniem środków przeciwbólowych, to na własne życzenie narażasz się na życie w bólu i jeszcze poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

Problemy z kręgosłupem mogą dawać niespecyficzne objawy

Tutaj dobrym przykładem będą nawracające bóle głowy, w tym migreny. W naszym gabinecie często gościmy osoby uskarżające się na różne dolegliwości, ale kompletnie niepodejrzewające, że ich źródłem mogą być właśnie problemy z kręgosłupem.

Innym przykładem będzie ból stopy – wiele osób w takim przypadku zaczyna się rozglądać za ortopedą, po czym okazuje się, że jest to ból promieniujący od odcinka lędźwiowego kręgosłupa i mający bezpośredni związek z dyskopatią.

Nie „rehabilituj się” na własną rękę!

Rehabilitacja kręgosłupa bezwzględnie musi być prowadzona przez doświadczonego specjalistę, który ma do tego niezbędne kwalifikacje potwierdzone certyfikatami. Niestety, zdarza nam się gościć w gabinecie pacjentów, którzy podjęli próbę samodzielnego usunięcia bólu kręgosłupa, w efekcie czego doprowadzili się do jeszcze gorszego stanu. Korzystanie z niesprawdzonych rad publikowanych w Internecie jest bardzo ryzykowne, a już szczególnie, gdy chodzi o kręgosłup.

Rehabilitacja kręgosłupa – od czego zacząć?

Jeśli uskarżasz się na nawet drobne dolegliwości ze strony kręgosłupa, to w pierwszej kolejności poszukaj zaufanego gabinetu rehabilitacji, który specjalizuje się w skutecznych metodach fizjoterapeutycznych ukierunkowanych na usuwanie bólu i jego przyczyny.

Prawidłowo dobrane metody terapii manualnej pozwalają przyspieszyć powrót do pełnej sprawności oraz – co najważniejsze – zminimalizować ryzyko nawrotu. Jest to szczególnie ważne dla osób aktywnych, chcących dalej uprawiać sport i cieszyć się życiem.