Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Przygotowanie do sezonu biegowego

6 na 10 Polaków deklaruje, że uprawia jakąś formę aktywności fizycznej, z czego 30 procent stawia na bieganie. Jogging jest bardzo popularną dyscypliną sportu amatorskiego. Do jej zalet zaliczymy dostępność (biegać można praktycznie wszędzie i przez cały rok), relatywnie niskie koszty ponoszone przez biegaczy oraz fakt, że jogging przynosi bardzo dobre efekty w postaci poprawy ogólnej wydolności organizmu i redukcji masy ciała. Błędne jest natomiast założenie, że każdy może zacząć biegać w dowolnym momencie swojego życia. Do uprawiania tego sportu trzeba się odpowiednio przygotować. Na czym właściwie polega przygotowanie do sezonu biegowego? Gdzie w Dąbrowie Górniczej skorzystasz ze wsparcia w tym zakresie? Przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego MUSISZ przygotować się do sezonu biegowego?

Od razu zaznaczmy, że o przygotowanie swojego ciała do ogromnego wysiłku, jakim jest bieganie dłuższych dystansów, powinny zadbać zarówno osoby zupełnie początkujące, jak i te, które wracają do joggingu po przerwie. Jest to fundament wysokiej efektywności treningów oraz – co najważniejsze – najlepsza inwestycja w zminimalizowanie ryzyka kontuzji i zwiększenie swojego komfortu.

Choć bieganie wydaje się być bardzo prostą i naturalną dla człowieka czynnością, to nie zapominajmy, że większość z nas niestety ma różnego rodzaju zaniedbania kondycyjne i problemy ortopedyczne, także nieujawnione. Wielogodzinne przesiadywanie przy biurku, zła dieta, nadwaga, wady postawy, niezaleczone urazy – wszystko to sprawia, że Twoje ciało nie jest na ten moment przygotowane do tego, aby forsować je bieganiem z dużą intensywnością. Połową sukcesu jest zdanie sobie sprawy z tych ograniczeń i poszukanie fachowej pomocy.

Z takiego wsparcia możesz skorzystać w QMEDIC REHABILITACJA specjalizującym się m.in. w treningach personalnych oraz wypracowywaniu prawidłowych wzorców ruchowych pozwalających biegać dobrze, efektywnie, z korzyścią dla ciała.

Czym grozi zaniedbanie przygotowań do sezonu biegowego?

Klasyczna sytuacja. Mężczyzna w okolicach trzydziestki, nigdy wcześniej nieuprawiający żadnego sportu. Pracuje w biurze, często po godzinach, a po powrocie do domu ogranicza się do grania na konsoli i oglądania telewizji. Pewnego dnia z przerażeniem odkrywa, że ma 15 kilogramów nadwagi i za nic nie mieści się w garnitur, który jeszcze 2 lata temu leżał jak ulał. Proza życia.

Pierwszym pomysłem, jaki wpada naszemu hipotetycznemu bohaterowi do głowy jest ten, aby zacząć biegać. „Znajomy znajomego” przecież biega maratony i jest tak wyżyłowany, że tylko pozazdrościć. Mężczyzna wygrzebuje więc stare buty sportowe, zakłada dres i wieczorem – żeby sąsiedzi nie widzieli – rusza biegać.

Jeśli będzie mieć szczęście, to następnego dnia z ledwością wstanie z łóżka, dowiadując się przy okazji, że w jego ciele są mięśnie, o których istnieniu nie miał pojęcia. Pojawi się ból w obrębie stawów kolanowych, stawów skokowych oraz miednicy. Gorzej, gdy mężczyzna zlekceważy te sygnały i ambitnie zaaplikuje sobie kolejny trening, który tym razem może się już skończyć np. poważną kontuzją śródstopia, naderwaniem więzadła krzyżowego w kolanie czy ścięgna Achillesa.

Nie bądź jak ten mężczyzna. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie do sezonu biegowego z pomocą specjalistów QMEDIC REHABILITACJA. Odwiedź nasz gabinet rehabilitacji  i przekonaj się, że naprawdę można zacząć biegać bez bólu, kontuzji i czerpiąc z tego prawdziwą przyjemność.

Biegaj dobrze i nie rób sobie krzywdy

Nieprawidłowa technika biegu, która pogłębia złe wzorce ruchowe, stanowi olbrzymie obciążenie dla organizmu. To dlatego wielu początkujących biegaczy, którzy nie zadbali o odpowiednie przygotowanie, narzeka na powtarzające się urazy, „odzywanie się” starych kontuzji, niski komfort podczas biegu i bardzo wolną regenerację po treningu.

Chcąc uniknąć takiego scenariusza warto zacząć od konsultacji z trenerem personalnym w Dąbrowie Górniczej, który specjalizuje się w treningu biegowym. Wiele osób niestety poprzestaje tylko na odwiedzeniu ortopedy w Dąbrowie Górniczej, co nie jest wystarczającą inwestycją w siebie. Tutaj potrzebne jest kompleksowe działanie, które w QMEDIC REHABILITACJA obejmuje:

  • analizę biegu w systemie poklatkowym i slow motion,
  • ocenę funkcjonalną,
  • przygotowanie motoryczne biegacza (polegające m.in. na wzmocnieniu najsłabszych elementów motoryki).

Chcesz dobrze przygotować się do sezonu biegowego? Zacznij od konsultacji w naszym gabinecie i biegaj lepiej, dłużej, z maksymalną satysfakcją i efektywnością.