Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Neurolog Dąbrowa Górnicza. Kiedy należy skorzystać z konsultacji neurologicznej?

Wizyta u neurologa budzi spore obawy. Kojarzymy ją przez pryzmat poważnych problemów zdrowotnych, tymczasem okazuje się, że konsultacja neurologiczna może mieć charakter również czysto prewencyjny. Gdy obserwujemy u siebie nietypowe objawy ze strony układu nerwowego, to zamiast przechodzić nad nimi do porządku dziennego, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Z konsultacji z neurologiem w Dąbrowie Górniczej można skorzystać w QMEDIC REHABILITACJA. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy jest to co najmniej wskazane.

Kim jest neurolog?

Neurologia to specjalizacja lekarska, która skupia się na diagnozowaniu i leczeniu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Nietrudno się domyślić, że jest to jedna z najbardziej skomplikowanych specjalizacji, a przy tym cieszących się największym prestiżem (zaraz obok kardiologii i neurochirurgii).

Neurolog posiada wysokie kwalifikacje umożliwiające mu rozpoznawanie chorób związanych z funkcjonowaniem mózgu, rdzenia kręgowego, jak i poszczególnych nerwów. Ta dziedzina medycyny jest ściśle związana z psychiatrią oraz ortopedią.

Co ważne, w kręgu zainteresowania i kompetencji neurologa znajdują się nie tylko choroby o podłożu anatomicznym (jak np. krwiaki, stany zwyrodnieniowe, procesy zapalne), ale także zaburzenia, które nie wywołują widocznych zmian w organizmie, a jedynie dają objawy zgłaszane przez pacjenta – przykładem mogą być nawracające migreny, skurcze mięśni, niedowład itd.

Ponadto neurolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń o charakterze otępiennym, jak i chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za przykład mogą posłużyć zespół nadmiernego ciśnienia środczaszkowego, otępienie naczyniowe czy encefalopatia gąbczasta.

Kiedy należy zgłosić się do neurologa?

Zaleceniem do skorzystania z konsultacji neurologicznej jest zaobserwowanie u siebie niepokojących objawów ze strony układu nerwowego. Można tutaj wymienić:

  • niedowład którejś z kończyn,
  • pojawienie się znacznej asymetrii twarzy (np. zapadnięcie kącika ust),
  • niewyjaśnione mrowienie czy uczucie sztywności,
  • nietrzymanie moczu czy stolca,
  • regularnie nawracające przykurcze mięśniowe,
  • mimowolne ruchy (tzw. tiki),
  • wyraźne osłabienie siły mięśniowej,
  • bełkotliwa mowa,
  • pogorszenie widzenia (zwłaszcza nagłe).

Badanie neurologiczne – czy jest się czego obawiać?

Większość osób odczuwa lęk lub niepewność przed pierwszą w życiu wizytą w gabinecie neurologicznym. Obawy dotyczą nie tylko samego badania, ale także możliwej diagnozy. Radzimy zachować spokój. Wymienione wcześniej objawy wcale nie muszą wskazywać na poważną chorobę neurologiczną, a ich leczenie nie zawsze jest długotrwałe i obciążające dla organizmu.

Podstawą badania neurologicznego jest wywiad z pacjentem. Lekarz analizuje zgłoszone objawy, a następnie konfrontuje je z własnymi obserwacjami zebranymi podczas podstawowego badania fizykalnego – na przykład sprawdzając napięcie mięśniowe, ułożenie kończyn, reakcje na bodźce (chociażby lekkie uderzenie młotkiem neurologicznym) itd.

Diagnostykę neurologiczną uzupełniają badania z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jak rezonans magnetyczny czy tomograf komputerowy.

Zapraszamy na wizytę u neurologa w naszym gabinecie w Dąbrowie Górniczej

QMEDIC REHABILITACJA to centrum rehabilitacji, fizjoterapii, promocji zdrowego stylu życia oraz przywracania pełnej sprawności np. po kontuzjach. Jesteśmy jednym z nielicznych gabinetów w regionie, w którym można skorzystać z konsultacji neurologicznej.

Przyjmujemy wielu pacjentów, którzy wymagają specjalistycznej terapii i holistycznego podejścia do ich problemów zdrowotnych. Stawiamy na kompleksowe działania, w ramach których łączymy elementy leczenia neurologicznego z profesjonalną rehabilitacją, co może przynieść bardzo dobre, a przede wszystkim długotrwałe efekty.

Naszym pacjentom zapewniamy fachową, empatyczną opiekę, pełne zaangażowanie personelu oraz dostęp do konsultacji lekarskich, które mogą być niezbędne dla obrania prawidłowej ścieżki leczenia.

Jeśli więc szukasz dobrego neurologa w Dąbrowie Górniczej, a przy tym nie masz czasu na chodzenie od gabinetu do gabinetu w celu uzyskania prawidłowej diagnozy, to już teraz zapraszamy do umówienia się na wizytę w QMEDIC REHABILITACJA.