Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Leczenie wad postawy – najważniejsze fakty

Wady postawy to niestety standard w naszym społeczeństwie. Co gorsza, stały się one podstawowym problemem zdrowotnym polskich uczniów – u 9 na 10 młodych Polaków obserwuje się różnego rodzaju patologie związane z kręgosłupem. Leczenie wad postawy to jedna ze specjalizacji gabinetu QMEDIC REHABILITACJA. Zauważamy rosnące zainteresowanie tą formą terapii, zwłaszcza wśród rodziców szukających pomocy dla swoich dzieci. W tym artykule omawiamy kilka podstawowych faktów na temat leczenia wad postawy.

Co należy rozumieć przez wady postawy?

Wady postawy to różnego rodzaju patologie, które prowadzą do odchylenia od prawidłowej postawy ciała, stopniowo skutkując pogorszeniem motoryki i ogólnej sprawności fizycznej. Obserwuje się je u zdecydowanej większości dzieci, co ma związek głównie z siedzącym trybem życia, uzależnieniem od elektroniki użytkowej oraz niskim poziomem aktywności sportowej.

Rodzaje wad postawy

Wady postawy możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  1. Wady kręgosłupa– tutaj wskażemy przede wszystkim na plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy wklęsłe, plecy płaskie oraz skoliozę, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa, jedną z najczęściej diagnozowanych wad postawy u dzieci.
  2. Wady klatki piersiowej– do tych najczęstszych zaliczymy kurzą klatkę piersiową i klatkę piersiową lejkowatą.
  3. Wady kończyn dolnych i stóp– w tej kategorii wad postawy znajdują się koślawe kolana, kolana szpotawe, stopa końsko-szpotawa, stopa szpotawa, stopa koślawa czy płaskostopie.

Konsekwencje lekceważenia wad postawy

Wady postawy u dzieci najczęściej diagnozuje się na etapie bilansów zdrowotnych. Uważny lekarz rodzinny może zasugerować rodzicom, aby poszli z dzieckiem do poradni ortopedycznej na szczegółową diagnostykę, ponieważ ma podejrzenie np. płaskostopia czy skoliozy. Podobną sugestię rodzice mogą otrzymać od nauczyciela wychowania fizycznego, który dostrzega u dziecka istotne defekty motoryczne i złe wzorce ruchowe.

Problem w tym, że niestety wielu rodziców bagatelizuje takie zalecenia. Tymczasem z wad postawy się „nie wyrasta”, nie ustępują one z wiekiem. Wprost przeciwnie: wyłącznie się pogłębiają. Wady postawy nie są tylko defektem estetycznym (np. wyraźnie zaokrąglone plecy, potocznie nazywane „garbem”), ale przede wszystkim zdrowotnym i – w dłuższym okresie – społecznym.

Dziecko, które ma bardzo poważną wadę postawy, może czuć się wyizolowane z grupy rówieśniczej, zdradzać objawy zaburzeń psychicznych, odczuwać chroniczny ból, często doznawać kontuzji wysiłkowych spowodowanych tzw. dysbalansem mięśniowym, nie móc normalnie uprawiać sportu. To realne problemy, które można i należy wyeliminować na drodze leczenia wad postawy.

Leczenie wad postawy – na czym polega?

Przed przystąpieniem do właściwego etapu leczenia niezbędne jest ustalenie rzeczywistych problemów z kręgosłupem u dziecka lub osoby dorosłej. Zaczynamy więc od konsultacji z ortopedą. W QMEDIC REHABILITACJA stawiamy na holistyczne, kompleksowe podejście, zapewniając naszym pacjentom dostęp do najlepszych specjalistów. Współpracujemy z cenionymi, doświadczonymi ortopedami, których diagnoza jest podstawą do podjęcia dalszych działań w zakresie rehabilitacji czy szerzej – fizjoterapii.

W gabinecie QMEDIC REHABILITACJA specjalizujemy się w leczeniu wad postawy u dzieci i młodzieży. Wynika to z faktu, iż w młodym wieku wciąż można osiągnąć bardzo dobre efekty poprzez zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji, usunięcie zdiagnozowanych patologii w obrębie kręgosłupa, a przede wszystkim wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych.

W ramach kompleksowej opieki rehabilitacyjnej i fizjoterapeutycznej proponujemy naszym pacjentom szczegółową diagnostykę, najnowocześniejsze formy terapii, dobór ćwiczeń celowanych (również do wykonywania w domu) oraz korekcję postawy. Połączenie tych elementów, zaangażowania pacjenta oraz konsekwencji przynosi bardzo dobre i – co najważniejsze – trwałe efekty.

Jeśli Twoje dziecko ma stwierdzoną wadę postawy lub podejrzewasz u niego tego typu problem, to już teraz zapraszamy do umówienia się na pierwszą wizytę w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA. Profesjonalne leczenie wad postawy stanowi doskonałą inwestycję w zdrowie i prawidłowy rozwój psychofizyczny dziecka.