Zadzwoń do nas Napisz wiadomość

Jaka jest różnica między fizjoterapią a rehabilitacją?

Fizjoterapia i rehabilitacja to terminy bliskoznaczne, często używane zamiennie. W potocznym rozumieniu oznaczają dokładnie to samo, jednak warto podkreślić, że istnieją między nimi daleko idące różnice. Jest to o tyle ważne, że osoba, która np. uległa kontuzji czy narzeka na przewlekły ból powinna wiedzieć, gdzie szukać pomocy. W naszym artykule wyjaśniamy, jaka jest różnica między fizjoterapią a rehabilitacją.

Rehabilitacja, czyli kompleksowa opieka nad pacjentem

Zacznijmy od rehabilitacji. Podstawowa różnica w stosunku do fizjoterapii polega na tym, że rehabilitacja jest pojęciem o znacznie szerszym znaczeniu. To zbiór specjalistycznych procesów, które mają na celu przywrócenie ogólnej sprawności pacjenta, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym czy nawet społecznym.

Składnikiem rehabilitacji jest również fizjoterapia, jako jedna z dostępnych metod leczenia. Można tutaj wspomnieć także o innych działaniach, jak chociażby: terapia manualna, terapia tkanek miękkich, ćwiczenia rehabilitacyjne, plastrowanie, redukcja wzorców ruchowych czy leczenie wad postawy.

W ramach rehabilitacji pacjent może również otrzymać cały zestaw zaleceń dietetycznych, psychoterapeutycznych i życiowych (np. zmiana szkodliwych nawyków, rzucenie nałogu, wzmocnienie relacji z bliskimi, zwiększenie aktywności, zmiana pracy czy miejsca zamieszkania etc.).

Rehabilitacja jest zatem skierowana do tych osób, u których problemy fizyczne mają utrwalony, negatywny wpływ na całe funkcjonowanie  – m.in. powodują wycofanie się z życia towarzyskiego, zmuszają do pozostania w domu, uniemożliwiają podjęcie pracy zawodowej i w konsekwencji wykluczają z funkcjonowania w społeczeństwie.

Zadaniem rehabilitanta jest opracowanie planu przywrócenia pacjenta do pełnej lub częściowej sprawności tak, aby umożliwić mu samodzielne życie, realizowanie swoich pasji czy rozwijanie się zawodowo. Bywa, że jest to proces długotrwały, wymagający wypracowania nowych, prawidłowych wzorców zachowania, a także zwalczenia lęku przed np. podejmowaniem określonej aktywności fizycznej (która spowodowała problemy ze zdrowiem).

Zapamiętaj:

Rehabilitacja to zestaw specjalistycznych działań podejmowanych w celu przywrócenia sprawności fizycznej, ale też dobrej kondycji psychicznej pacjenta, który zmaga się z urazem, wraca do siebie po ciężkim wypadku, leczeniu operacyjnym czy wieloletnim zaniedbywaniu organizmu.

Fizjoterapia skupia się na leczeniu bólu

Fizjoterapia to dziedzina, która poprzez dostarczanie organizmowi konkretnych bodźców pozwala zredukować lub całkowicie wyeliminować problemy fizyczne zgłaszane przez pacjenta – najczęściej ból uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Zadaniem fizjoterapeuty jest dobranie odpowiedniej metody stymulacji tkanek, która pozwoli przywrócić kontuzjowane miejsce do pełnej sprawności oraz pozbyć się bólu. Może to dotyczyć zarówno kończyn, jak i poszczególnych stawów czy większych obszarów (np. odcinków kręgosłupa).

Fizjoterapia jest dziedziną rehabilitacji skupioną na walce z bólem, poprawieniu ogólnej sprawności pacjenta oraz przywróceniu mu władzy nad uszkodzoną strukturą. Prawidłowo dobrana metoda zapobiega również pogłębieniu się kontuzji i utrwaleniu się patologii (w tym przewlekłej niestabilności stawu).

Dlatego z fizjoterapii warto skorzystać zawsze w przypadku nagłych i przewlekłych urazów, jak np. skręcenie stawu skokowego, łokieć tenisisty czy rwa kulszowa.

Podsumowanie

Rehabilitacja i fizjoterapia, choć oznaczają coś zupełnie innego, są dziedzinami wzajemnie się uzupełniającymi. Wielu pacjentów wymaga zarówno fizjoterapii (zwykle w tzw. pierwszym rzucie), jak i kompleksowej rehabilitacji, która przede wszystkim ma przywrócić organizm do pełnej sprawności, a także zminimalizować ryzyko nawrotu dolegliwości.

Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz rehabilitacji czy fizjoterapii, to na dobry początek umów się na wizytę w gabinecie QMEDIC REHABILITACJA w Dąbrowie Górniczej. Zapewnimy Ci profesjonalną diagnostykę i zaproponujemy odpowiednią formę leczenia, w zależności od skali problemu, rodzaju urazu, jak również oczekiwanych efektów.