Elektrostymulacja w rehabilitacji – na czym to polega?
Elektrostymulacja może budzić negatywne skojarzenia, jednak od razu wyjaśniamy, że mówimy tutaj o nieinwazyjnym, w pełni bezpiecznym zabiegu stosowanym w rehabilitacji i fizjoterapii. Mogą z niego skorzystać także pacjenci QMEDIC REHABILITACJA w Dąbrowie Górniczej. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy przygotowaliśmy poradnik, w którym krótko przybliżamy elektrostymulację. Czym jest? Kiedy są ją stosuje? Czy jest bolesna? Zapraszamy do lektury.
Elektrostymulacja – co to właściwie jest?
Elektrostymulacja to po prostu zabieg fizykalny, w którego przebiegu wywołujemy skurcz mięśnia, wykorzystując do tego impuls elektryczny o niskiej lub średniej częstotliwości. Takie zabiegi od wielu lat przeprowadza się w świecie zawodowego sportu, natomiast od dawna rośnie też ich udział w rehabilitacji kontuzji wysiłkowych oraz innych urazów mięśniowych, jakim ulegają osoby nieaktywne fizycznie czy uprawiające sport amatorsko.
W jakim celu przeprowadza się elektrostymulację?
Podstawowym celem zaproponowania pacjentowi elektrostymulacji jest odbudowanie siły mięśni. Jest to konieczne nie tylko w przypadku rehabilitacji po różnego rodzaju kontuzjach mięśniowych (naciągnięcie, naderwanie czy zerwanie), ale także po urazach, które skutkowały długotrwałym unieruchomieniem kończyny.
Dla przykładu: jeśli pacjent uległ zerwaniu więzadeł krzyżowych i został poddany operacji rekonstrukcji więzadła, to po kilku tygodniach rekonwalescencji zawsze obserwuje się u niego znaczne zmniejszenie objętości i siły mięśnia czworogłowego. Rodzi to ryzyko, że w przypadku zbyt szybkiego powrotu do normalnej aktywności, pacjent znów dozna podobnej kontuzji.
Aby tego uniknąć należy w ramach rehabilitacji wzmocnić mięsień czworogłowy uda, w czym idealnie sprawdza się właśnie elektrostymulacja. Pod wpływem impulsów elektrycznych mięsień zaczyna pracować i stopniowo się wzmacniać oraz odzyskiwać dawną siłę. Przyspiesza to powrót do formy, ogólnej sprawności oraz minimalizuje ryzyko odnowienia się kontuzji w przyszłości.
Oto najczęstsze wskazania do elektrostymulacji
- rehabilitacja po operacyjnym leczeniu kontuzji ortopedycznych,
- rehabilitacja po artroskopii,
- rehabilitacja w przypadkach bólu kręgosłupa,
- rehabilitacja po uszkodzeniu więzadła krzyżowego,
- bóle mięśniowe.
Czy zabieg jest bolesny?
To standardowe pytanie, jakie zadają nam pacjenci gabinetu QMEDIC REHABILITACJA, którym proponujemy tę formę terapii. Odpowiedź brzmi: nie. Natężenie prądu zawsze jest dobierane indywidualnie do progu bólu pacjenta. W praktyce pacjent odczuwa jedynie delikatne mrowienie, które można porównać do lekkich ukłuć – panie korzystające z zabiegów kosmetycznych mogą mieć skojarzenia z „bólem” towarzyszącym mezoterapii.
Skorzystaj z elektrostymulacji w QMEDIC REHABILITACJA
QMEDIC REHABILITACJA to jeden z najbardziej renomowanych i najlepiej ocenianych przez pacjentów gabinetów rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej. Spośród wielu oferowanych metod nieinwazyjnej terapii w przypadkach kontuzji mięśni, stawów, tkanek miękkich oraz wad postawy, na szczególną uwagę zasługuje elektroterapia.
W jej ramach proponujemy takie zabiegi, jak:
- Diadynamik;
- Jonoforeza;
- Prądy Traebert’a;
- Elektrostymulacja;
- Prąd Faradyczny;
- Metoda Kotz’a;
- TENS;
- Prąd średniej częstotliwości;
- Prąd Czteropolowy Nemec’a;
- Prąd niskiej częstotliwości;
- Stymulacja wysokonapięciowa;
Są to zabiegi w 100% bezpieczne, przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu. Odpowiednią metodę zawsze dobieramy indywidualnie pod kątem potrzeb pacjenta, wieku oraz oczekiwanego efektu, w razie potrzeby konsultując ścieżkę terapii w gronie medycznym (m.in. z udziałem neurochirurga oraz współpracującego z nami renomowanego ortopedy w Dąbrowie Górniczej).
Elektrostymulacja może przynieść bardzo dobre efekty terapeutyczne – bez bólu, bez nadmiernego wysiłku po stronie pacjenta. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym gabinetem rehabilitacji i fizjoterapii w Dąbrowie Górniczej i umówienia się na pierwszą wizytę.