Artroskopia stawu – rehabilitacja
Uszkodzenia stawów należą do grupy najczęstszych kontuzji wysiłkowych. Zwykle ulegają im osoby uprawiające sport, choć do tego typu urazu może dojść również podczas wykonywania codziennych czynności: sprzątania, spacerowania, pracy w ogrodzie itd. Niektóre kontuzje stawowe są na tyle poważne, że wymagają specjalistycznego leczenia. Obecnie pacjentom często proponuje się małoinwazyjną technikę, czyli artroskopię stawu. Rehabilitacja po artroskopii jest tym, z czego absolutnie nie należy rezygnować, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Czym jest artroskopia stawu?
Artroskopia to inaczej wziernikowanie wnętrza stawu. Jest to technika zarówno diagnostyczna, jak i lecznicza, która stanowi bardzo dobrą alternatywę dla pełnoprawnej operacji. Jeśli istnieje szansa usunięcia patologii w obrębie stawu metodą małoinwazyjną, to zawsze warto się na taki krok zdecydować – również z uwagi na mniej skomplikowaną i czasochłonną rehabilitację umożliwiającą szybszy powrót do pełnej sprawności.
Artroskopia polega na nacięciu niewielkiego otworu w skórze w okolicy kontuzjowanego stawu, w który następnie wprowadzany jest dren nazywany artroskopem. Umożliwia on chirurgowi ocenę wizualną stawu, a w razie potrzeby także przeprowadzenie zabiegu – na przykład rekonstrukcji więzadła.
To warto wiedzieć
Artroskopię stawu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, co oszczędza pacjentowi bólu.
Dodajmy także, że artroskopia z reguły jest dość krótkim zabiegiem – trwa od kilkunastu minut do około 2 godzin, w zależności od skali problemu, z jakim musi sobie poradzić chirurg.
Kwalifikacja do artroskopii stawu
Wskazaniem do przeprowadzenia artroskopii są różnego rodzaju kontuzje stawu barkowego, skokowego, kolanowego, łokciowego, biodrowego oraz nadgarstka. Ten zabieg najczęściej wykonuje się w przypadkach złamań, zmian zwyrodnieniowych, uszkodzeń struktur miękkich okalających staw, niestabilności stawu czy pojawienia się ciała obcego w stawie.
Co prawda wiele kontuzji stawów i struktur miękkich można dziś leczyć metodami całkowicie nieinwazyjnymi, na drodze specjalistycznej rehabilitacji, jednak w niektórych przypadkach lepiej jest poddać się zabiegowi i dopiero po nim rozpocząć terapię pod okiem doświadczonego rehabilitanta.
W gabinecie QMEDIC REHABILITACJA często gościmy pacjentów zmagających się z poważnymi, przewlekłymi kontuzjami stawów. Nierzadko proponujemy im konsultację z polecanym ortopedą w Dąbrowie Górniczej, po której zapada decyzja o poddaniu się artroskopii. Nie trzeba się tego bać – wciąż jest to o wiele mniej problematyczna procedura lecznicza w porównaniu ze standardową operacją.
Kiedy warto skonsultować się z ortopedą sportowym w Dąbrowie Górniczej? Odpowiedź znajdziesz w osobnym artykule na naszym blogu.
Rehabilitacja po artroskopii stawu – nie rezygnuj z niej!
Wiele osób niestety lekceważy konieczność poddania się rehabilitacji po artroskopii stawu. Wynika to najczęściej z tego, że ból po zabiegu jest o mniejszy w porównaniu z tym, jaki pojawia się po klasycznej operacji, a pacjent o wiele szybciej wraca też do względnej sprawności.
Nie należy jednak ulegać złudzeniu, że wszystko jest już w porządku. Kilka dni po zabiegu warto poświęcić na odpoczynek, nie obciążać stawu i poczekać na zagojenie się rany po nacięciu. Następnie rekomendujemy poddanie się rehabilitacji, której przebieg ustali nasz specjalista.
Szukając polecanego gabinetu rehabilitacji w Dąbrowie Górniczej warto skontaktować się z QMEDIC REHABILITACJA. Specjalizujemy się w nieinwazyjnych metodach leczenia kontuzji mięśniowych i stawowych, jak również w rehabilitacji sportowej oraz treningu personalnym.